آیا ماساژ برای اضطراب و افسردگی مناسب است؟

 

آیا ماساژ برای اضطراب و افسردگی روش درمانی مناسبی است؟ برخی از موارد اضطراب و افسردگی ممکن است ناتوان‌کننده و یا تهدیدکننده زندگی باشند. هدف از این مقاله تشویق ماساژ درمانی در برابر درمان سلامت روانی حرفه‌ای و یا درمان توسط یک متخصص سلامت روانی مجاز نیست.

بسیاری از افراد ممکن است در برخی از جنبه‌های زندگی خود اضطراب را احساس کنند. اضطراب مداوم ممکن است نشانه‌ای از یک مساله سلامت روانی باشد، مانند افسردگی یا اضطراب تعمیم‌یافته، یا نتیجه سایر عوامل بیرونی مانند تغییرات زندگی اصلی، تجربیات دردناک و یا داروهای خاص.

استرس اغلب یک علت است تا یک اثر، و اضطراب می‌تواند یکی از تاثیرات بسیار زیاد زندگی در یک محیط استرس زا باشد. بسیاری از افراد ممکن است اضطراب آنی خود را از عوامل استرس‌زا مانند مسیر منحرف شدن خودرو در مسیر جاده تجربه کنند، اما افرادی که اضطراب مزمن را تجربه می‌کنند ممکن است احساس نگرانی در مورد روابط، خانواده، مدرسه، کار، بهداشت، و پول را مدت‌ها پس از آن لحظه توصیف کنند. علاوه بر این، برای افرادی که افسردگی را تجربه می‌کنند  گزارش علائم اضطراب شامل زود رنجی، عصبانیت، تمرکز ضعیف و بی‌خوابی را تجربه می‌کنند، غیر معمول نیست.

مسایل سلامت روانی مرتبط با اضطراب می‌توانند سیستم ایمنی بدن را به خطر بیاندازند، شیمی بدن را مختل کنند و باعث شوند که شما احساس خستگی و عصبانیت کنید. ممکن است خواب خیلی سختی داشته باشید، وقتی بیدار شوید احساس بی‌قراری کنید و به زحمت تمرکز کنید. افرادی که دارای اضطراب شدید هستند ممکن است حتی تنش ماهیچه، هضم ضعیف، و “عرق سرد” را تجربه کنند.

چگونه ماساژ می‌تواند به افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی کمک کند؟ ​ماساژ برای افراد مبتلا به اضطراب

حتی پس از حذف عوامل استرس زا از محیط خود، ممکن است تاثیرات طولانی اضطراب و استرس ایجاد شده توسط وضعیت‌های زندگی را تجربه کنید که نمی‌تواند بلافاصله تغییر کند. شما می‌توانید اضطراب را از طریق ورزش کاهش دهید، به میزان کافی استراحت کنید و خوب غذا بخورید. برای کاهش سریع و سالم اضطراب، دکتر ماساژ در کنار شماست.

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه اموری، تاثیر ماساژ سوئدی را روی ۴۷ بیمار مبتلا به اضطراب بررسی کرد. شرکت کنندگان مطالعه دو جلسه ماساژ سوئدی در هفته به مدت شش هفته دریافت کردند. با استفاده از مقیاس درجه‌بندی اضطراب هامیلتون، یک چارچوب متداول برای اندازه‌گیری شدت اضطراب، آن‌ها کاهش علایم را تا شش هفته بعد از درمان گزارش کردند. محققان ماساژ درمانی را به عنوان یک درمان مکمل و جایگزین برای بیماران اضطراب تعمیم‌ یافته توصیه کرده‌اند.

 

افسردگی و اضطراب دوتا از شایع‌ترین مشکلات بهداشت روانی هستند. به طور متوسط ۷۹ % بیماران مبتلا به سرطان نشانه‌های اضطراب و ۱۰ تا ۲۰ % افسردگی را تجربه می‌کنند. یک گروه از محققان که متخصص قلب، روانشناس و دو متخصص پرستاری بودند تاثیر ماساژ درمانی را بر روی گروهی از بیماران مبتلا به سرطان بررسی کردند. این پژوهشگران ماساژ درمانی، مراقبت موثر و مقرون‌به‌صرفه را برای انواع درمان‌های مختلف سرطان فراهم کردند. بیمارانی که ماساژ درمانی دریافت کردند بهبودی در علایم درد، اضطراب و افسردگی را تجربه کردند. این اثرات به ویژه برای بیمارانی که به ندرت تماس فیزیکی با دیگران دریافت می‌کنند، مشخص شده ‌است.​

 

 ماساژ برای افراد مبتلا به افسردگی

یک تیم در موسسه تحقیقاتی لمسی دانشگاه میامی، زنان را با افسردگی دوران بارداری مورد مطالعه قرار داد و ماساژ درمانی و یوگا برای هر دو مادران و نوزادان آن‌ها سالم بود. کودکانی که مادران آن‌ها ماساژ و یوگا استفاده می‌کنند، وزن تولد بیشتر و سن حاملگی طولانی‌تر (زمان صرف‌شده در رحم)دارند. مادران آن‌ها اضطراب، افسردگی، خشم و درد پا و همچنین روابط سالم‌تر را گزارش کردند. محققان اشاره کردند که ماساژ درمانی یک روش جایگزین طبیعی برای داروهای ضد افسردگی است.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله روانشناسی بالینی منتشر شد، یک گروه از محققان یک فراتحلیل از ۱۷ مقاله تحقیقی انجام دادند که ۷۸۶ نفر را بررسی کردند تا درباره فواید مثبت بهداشت روانی ناشی از ماساژ مطالعه کنند. ماساژ درمانی به طور معنی‌داری با بهبود علایم افسردگی مرتبط بود.  ​

 

چرا ماساژ درمانی می‌تواند علایم اضطراب و افسردگی را کاهش دهد؟

بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی می‌توانند با شرکت در فعالیت‌هایی که به افزایش تمرکز در لحظه حال کمک می‌کنند، شدت علائم خود را کاهش دهند. این تمرین به نام ذهن آگاهی است که ممکن است یکی از دلایلی باشد که ماساژ درمانی و کار جسمانی می‌تواند به طور موثر برای سلامت روانی فرد مفید باشد. مطالعات مربوط به تمرین ذهن آگاهی کاربرد مثبت آن را برای طیف گسترده‌ای از شرایط، از فیبرومیالژیا گرفته تا اضطراب و افسردگی مورد توجه قرار داده‌اند.