آیا ماساژ درمانی به مشکل خواب کمک می کند

محققان نشان داده‌اند که ماساژ می‌تواند خواب سالم را برای شما تقویت کند:

در تمام سنین، از کودکان گرفته تا افراد مسن ​

بیماران سرطانی به ویژه بهبودیافتگان سرطان سینه ​

افرادی که در حال بهبودی از جراحی قلب هستند ​

کسانی که درد و ناراحتی در پشت و دست‌هایشان و غیره دارند. ​

افرادی که میگرن را تجربه می‌کنند ​

افراد مبتلا به سندرم پاهای بی‌قرار ​

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی ​

افراد با شرایط بهداشت روانی ​

در هنگام دریافت ماساژ، افراد بسیاری هستند که بی‌اراده به خواب می‌روند. درمانگران ماساژ از این رفتار شگفت‌زده نخواهد شد؛ این همیشه اتفاق می‌افتد. آن‌ها می‌دانند که ماساژ ذهن مشتریان را به ایجاد امواج دلتا، بخش ضروری برای خواب و رویا تشویق می‌کند. ماساژ همچنین به کاهش درد کمک می‌کند که می‌تواند علت اصلی بی‌خوابی باشد. ​

 

ماساژدرمانی و خواب بهتر

مطالعات نشان می‌دهند ماساژ درمانی می‌تواند برابر یک خواب بهتر باشد. یک تیم در موسسه تحقیقاتی دانشکده پزشکی میامی، دریافت که زنان باردار پس از ۵ هفته ماساژ، بهبود در کیفیت خواب (از جمله مزایای دیگر) را گزارش کرده‌اند. با تنها دو جلسه ۲۰ دقیقه‌ای در هفته، آن‌ها اضطراب کمتری داشتند، خواب بهتری داشتند و در نهایت نوزادان را با مشکلات پس از زایمان کمتری به دنیا اوردند.

​یک دیگر از مطالعات موسسه پژوهشی همچنین کشف کرد که ماساژ نتایج مشابهی برای افراد مبتلا به کمردرد دارد. آن‌ها یک گروه از افراد مبتلا به کمردرد را که دو جلسه ۳۰ دقیقه‌ای ماساژ را به مدت ۵ هفته دریافت کرده بودند، مورد مطالعه قرار دادند. این افراد درد، اضطراب و افسردگی کمتری را همراه با انعطاف‌پذیری بیشتر و خواب راحت‌تری احساس می‌کردند. ​

 

علم پشت پرده‌ی اثرات ماساژ بر روی خواب چیست؟ ​

پژوهشگران موسسه پژوهشی گروهی از ۲۶ بزرگ‌سال را مورد مطالعه قرار دادند که دو جلسه ۱۵ دقیقه‌ای در هفته به مدت ۵ هفته (و ۲۴ نفر فقط از صندلی‌های ماساژ) ماساژ دریافت کردند. علاوه بر بسیاری از اندازه‌گیری‌های دیگر، این تیم تحقیقاتی اسکن الکتروانسفالوگرام (EEG)، یک روش نظارت برای ثبت فعالیت الکتریکی مغز است، را برای مطالعه شرکت کنندگان در آغاز و پایان مطالعه ۵ هفته‌ای انجام داد. کسانی که ماساژ دریافت کردند فعالیت مغز در نواحی آلفا و بتا پیشانی کاهش یافته بود. آن‌ها همچنین اضطراب کمتری داشتند، سطوح پایین‌تر هورمون استرس، افزایش توانایی‌های ریاضی و استرس کاری کمتر.

​امواج بتا نشان‌دهنده هوشیاری، فکر کردن و کار کردن هستند. زمانی که استراحت می‌کنیم و در مورد چیزها تعمق می‌کنیم، امواج آلفا را ایجاد می‌کنیم. افرادی که در مطالعه بالا سطوح پایین‌تر از این امواج مغزی را داشتند، یعنی که آن‌ها نسبت بیشتری از سایر امواج داشتند: تتا و دلتا. شما امواج تتا را زمانی ایجاد می‌کنید که درحال خوابیدن هستید. زمانی که بخوابید، امواج دلتا را ایجاد می‌کنید، که هنگام خواب عمیق این امواج کمی صاف و هموار است و هنگام رویاپردازی کمی این امواج لبه دار هستند.

 

هنگام خواب چه اتفاقی می افتد؟

وقتی برای خواب رفتن آماده باشید، مغز شروع به بستن افکار روزانه می‌کند. اول، ممکن است با فکر کردن در مورد لیست کارهایی که می‌خواهید انجام دهید ایجاد امواج بتا را متوقف کنید. بعد، با وارد کردن یک وضعیت آلفای آرام ذهنتان را از این افکار پاک می‌کنید. سپس، شما احساس خواب‌آلودگی می‌کنید. شما فقط امواج تتا آرامبخش خواب را احساس می‌کنید و چیزهای دیگر را فراموش خواهید کرد. زمانی که در نهایت به خواب فرو می‌روید، هیچ چیز جز امواج دلتا باقی نمی‌ماند. ​کاهش موج آلفا و فعالیت موج بتا برای بسیاری از افراد در طول ماساژ احساس خواب‌آلودگی می‌کنند. با فعالیت امواج تتا و دلتا، شما به احتمال زیاد احساسی را که هنگام چرت زدن و بیدار شدن با زنگ هشدار دارید را، احساس خواهید کرد. تتا و بخش‌های دلتا، مرز بین خواب و بیداری را نشان می‌دهند. تعجبی ندارد که کسانی که ماساژ را دریافت می‌کنند، گزارش کردند که شب هنگام راحت‌ تر به خواب می‌روند.  آنها مغز خود را در حالت ماساژ روزانه برای ورود به حالت­های خواب تمرین داده‌اند.

اگر ذهن من پرمشغله و درگیر است و من نمی‌توانم بخوابم چه کنم؟

بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که نمی‌توانند تفکر را متوقف کرده و به خواب بروند. اگر نگرانی و اضطراب  را در ذهن خود متوقف کنید و خواب عمیقی که نیاز دارید را بدست بیاورید ماساژ درمانی ممکن است کمک کند. بسیاری از محققان دریافتند که ماساژ سطح اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد به طوریکه افراد می‌توانند خواب آرامی را که بدن آن‌ها در پی آن است، کسب کنند.

​ماساژ، باعث افزایش هورمون احساس–خوب مثل سروتونین، اکسی‌توسین و دوپامین می‌شود که می‌تواند منجر به افزایش احساس آرامش شود. همچنین ماساژ سطوح کورتیزول، اپی نفرین (آدرنالین) و نور اپی نفرین (نور آدرنالین) را نیز کاهش می‌دهد. ماسورها با ماساژ بدن شما باعث می‌شوند تا سیگنال “همه چیز خوب است” به ذهن شما ارسال شود که پس از آن حالت آرامش،بازیابی و عملکرد ایمنی بالاتر وارد می‌شود. زمانی که با ماساژ آرام می­شوید، بدن شما از کورتیزول رها می‌شود، هورمونی که می‌تواند بدن شما را در حالت مبارزه یا گریز قرار دهد. ​وقتی سطح کورتیزول را کاهش می‌دهید، بدن شما فضای بیشتری برای تمرکز روی التیام و رشد دارد. ​

 

چطور می‌توانم از “ماساژ” برای خواب بهره ببرم؟

اگر مشکل خواب دارید، سعی کنید به طور منظم  از یک متخصص ماساژ بهره ببرید. با تبدیل ماساژ به عنوان بخشی از عادات معمول خود می‌توانید میزان زیادی از اضطراب و استرس خود را کاهش دهید. شرکت کنندگان در مطالعات موسسه تحقیقاتی شاهد بهبود خواب پس از فقط ۱۵ دقیقه ماساژ صندلی بودند. این مزایا به احتمال زیاد با یک جلسه درمان یک ساعته ماساژ بیشتر خواهد بود.

​در حالیکه منتظر جلسه ماساژ بعدی خود هستید، می‌توانید یک فضای خواب آرامش‌بخش برای خودتان با روش ماساژ درمانی خود ایجاد کنید. ابتدا، دست خود را با استفاده از لوسیون یا روغن مورد علاقه خود ماساژ دهید. بعد، با ملایمت پیشانی، شقیقه، بینی و چانه را لمس کن. از پشت دست خود را برای تسکین گردن و گلو استفاده کنید. در حال خمیازه کشیدن،عضلات فک‌تان را مالش دهید، و به آرامی گوش و قسمت نرمه‌ی گوش‌های خود را ماساژ دهید. از پل بینی خود به بالای سر خود ضربه بزنید و در نهایت دستان خود را در دو طرف خود قرار دهید و آماده شوید به یک خواب آرام و سالم فرو روید