انواع دیسک‌ها

همان گونه که انتظار داشتید انواع دیسک‌ها بصورت بیرون زده یا فرو رفته در ستون فقرات می تواند روی نخاع فشار وارد نماید و باعث تورم عضله ها، گرفتگی، بی حسی و درد زیاد گردن، پشت و پاها شود. خبر خوب این است که ماساژ درمانی می تواند برای درمان این نوع مشکل بسیار مفید باشد. نوع ماساژ درمانی بستگی به شدت مشکل دیسکی دارد. به طور خلاصه این که فایده ماساژ درمانی برای درمان دیسک فرو رفته به شرح زیر است:

کاهش درد و تورم عضلانی در  انواع دیسک‌ها                                                                             افزایش محدوده حرکتی مفصل ها                                                                                                جلوگیری از انقباض دیسک در حال انجام با بازسازی طبیعی لگن و تراز کردن ستون فقرات.

 

دیسک بین مهره ای چیست؟

دیسک های بین مهره ای شما، همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، بین مهره های ستون فقراتتان قرار می گیرند. آن ها به عنوان یک جاذب شوک برای ستون فقرات عمل می کنند و از گلیکوپروتئین و فیبروکواستیل ساخته می شوند. دو قسمت از دیسک بین مهره ای وجود دارد که باید با آن آشنا شوید:

 

پالپوسوس هسته (nucleus pulposus)

فیبروز انالوز (annulus fibrosus)

پالپوسوس هسته یک جزء مایع مانند است. اگر دوست دارید، می توانید آن را به صورت بخشی از ژله و یا کارامل که در داخل شکلات قرار دارد در نظر بگیرید. بسته به فشار روی ستون فقرات، خارج از اطراف دیسک حرکت می کند.

فیبروز آنالوز لایه بیرونی قوی است که قسمت خارجی دیسک را تشکیل می دهد. این بخش از فیبرهای کربوهیدارتی چند جهته ساخته شده است که به صورت فشرده بسته بندی می شوند تا دیواره پوسته مانندی را در اطراف هسته ایجاد کند. وظیفه آن  در بر گرفتن و محافظت از پالپوسوس هسته و انعطاف پذیری و در بر گرفتن مهره به هنگام حرکت ستون فقرات است.

 

نشانه های دیسک فرو رفته و بر آمده

 

وقتی که کشش یا آسیبی در ستون فقرات اتفاق می افتد، فیبروز آنالوز دیسک می تواند ضعیف شود و پاپلوسوس می تواند به سمت خارج فشار آورده و باعث بر آمدگی شود. هنگامی که فتق دیسک اتفاق بیافتد یک پارگی در فیبروز آنالوز منجر به خارج شدن پالپوسوس هسته می شود. هنگامی که این امر رخ دهد می تواند بر عصب فشار وارد نماید و منجر به درد در فرد شود. دیگر نشانه های انواع دیسک‌ها بصورت بر آمده به شرح زیر است:

تورم عضلانی

گرفتگی

خواب رفتگی عضله یا بی حسی

درد در نشیمن گاه و پاها

نکته قابل توجه این است که گاهی در افرادی که از فتق دیسک رنج می برند هیچ گونه نشانه های یا دردی وجود ندارد. این نشانه های بستگی به چیزهای دیگری نظیر جایی از ستون فقرات که آسیب دیده است و جایی که مهره بیرون زده به عصب فشار وارد می کند، دارد.

چه چیزی باعث ایجاد دیسک فرو رفته یا بر آمده می شود؟ تحمل بار غیر منتظره

بارهای ناگهانی و غیر منتظره در شرایط شدید، مانند حوادث یا سقوط وسایل نقلیه موتوری، می توانند به دیسک آسیب وارد نماید. گاهی اوقات، این آسیب ها می تواند ناشی از بلند کردن بارهای سنگین، به ویژه هنگامی که باید برگشت رخ دهد. در چنین مواردی فیبروز آنالوز ممکن است پاره شود و منجر به مجروحیت هایی نظیر بیرون زدگی دیسک شود.

 

مسایل ژنتیکی

برخی افراد فیبرهای الاستیک دارای چگالی کمتری هستند. در نتیجه مستعد ابتلا به مجروحیت بر آمدگی مهره هستند.

 

میکرو تروما انباشته شده

میکرو تروما (تروما های کوچک) در طی مدت طولانی می تواند منجر به آسیب های دیسکی شود. نمونه هایی از این حالت عبارتند از وضعیت بد هنگام نشستن، خم شدن  های مکرر یا انجام حرکات ورزشی و یا تکراری. اگر، برای مثال، یک باغبان بدون پشتیبانی مناسب ماهیچه های شکم بارها و بارها  به چیدن علف های هرز بپردازد ، مشکل های انواع دیسک‌ها می تواند برای او  به وجود آید.

 

نشانه های دیسک بیرون آمده یا فرو رفته و روش درمانی

در صورتی که سابقه درد پشت شدید در نشیمنگاه یا پاها دارید به شما پیشنهاد می شود تا ابتدا به ملاقات پزشک یا فیزیوتراپیست بروید. پس از بررسی وضعیت فیزیکی و تاریخچه شما احتمال دیسک برآمده وجود دارد و به احتمال زیاد  یا سی تی اسکن خواهد فرستاد تا به کمک آن بتواند تشخیص دقیق تری داشته باشد

 

درمان دیسک بر آمده یا فرو رفته

در مورد های خاص انجام عمل جراحی پیشنهاد می شود. به جای آن بیمار تشویق به  ماندن در وضعیت موضعی خنثی می شود و از فعالیت شدید یا آسیب زننده دوری کند به طوری که الیاف پاره شده از فیبروز آنالوز بتواند درمان شود و بر آمدگی دیسک کم شود و به حالت نرمال برگردد.

 

زمان بهبود دیسک برآمده یا فرو رفته

با حفظ موقعیت ستون فقرات در حالت خنثی (بدون خم شدن و چرخاندن) بدن می تواند بافت شکاف را برای حفاظت از منطقه رشد دهد – که یک روند تقریبا شش هفته ای است. بنابراین لازم است تا در این زمان از موقعیت های نامناسب پرهیز نموده و تنها تمرین های آرامی انجام دهید.

 

راهنمایی برای درمان دیسک لغزیده با ماساژ درمانی

در ادامه برخی از دستورالعمل های ماساژ در طول مراحل اصلی بازیابی پس از آسیب انواع دیسک‌ها بررسی شده است.

در طول مرحله حاد ماساژ توصیه نمیشود.درمان :استفاده از یخ تا زمانی که درد و التهاب کمتر شود.

در طول مرحله پسا حاد:  ماساژ درمانی می تواند در این مرحله کارساز باشد که در آن از روش های زیر استفاده شود:

محدوده حرکتی تمرین و جابجایی های ملایم.  ضربه های آهسته هم می تواند مفید باشد در ازاد سازی مایوفاسال -1

2- در فاز بازسازی: ترکیبی از ماساژ آزاد سازی مایوفاسال، کشش های منظم، و  محدوده حرکتی تمرین و جابجایی های ملایم  به بیمار برای به دست آوردن عملکرد عادی ستون فقرات کمک خواهد کرد.

 

جلوگیری از رخ دادن دوباره دیسک برآمده

اگر آسیب دیسک توسط میکرو ترومای مکرر بوجود آمد، ضروری است که بیمار با کمک یک ماساژ درمانگر، فیزیوتراپیست یا پزشک به بر طرف نمودن مشکلات عضلانی، اختلالات عضلانی و عادات شیوه زندگی بپردازد