بعد از ماساژ ؛ بایدها و نبایدها

تصور کنید که در شرایط بعد از دریافت ماساژ هستید و احساس آرامش فوق‌العاده‌ای دارید، احساس اینکه عضلاتتان شل شده و کاملا روی استخوان‌ها ذوب شده‌اند. یادتان می‌آید که ماساژ درمانگر بعد از جلسه ماساژ با شما صحبت کرد، اما خواب‌آلودتر از آن بودید که بخواهید کلمه‌ای از حرف‌هایش را به خاطر بسپارید، الان باید چه کنید؟

شما ماساژ را برای هدف خاصی دریافت کرده‌اید، درست است؟ این هدف می‌تواند آرامش، از بین رفتن استرس و اختصاص زمانی به خودتان باشد. احتمالا بخاطر وجود نقاط دردناکی که نیاز به تسکین دارند هم بوده، یا مثلا دچار آسیب‌دیدگی شده‌اید و دنبال راهی برای کمک به سرعت‌بخشیدن به بازیابی آن هستید. یا حتی ممکن است یکی از آن افرادی باشید که به طور دقیق به نیازهای بدنشان گوش می‌دهند و به همین دلیل برنامه حفظ سلامتی منظمی داشته باشید تا به بدنتان فرصت تنظیم مجدد منظم بدهید. خلاصه که دلیل دریافت ماساژ هرچه که باشد، می‌خواهید مطمئن شوید که فواید آن تا بیشترین زمان ممکن باقی بمانند، مگر نه؟ قطعا که نمی‌خواهید این احساس دوست‌داشتنی و شیرین را همین اول کار از دست بدهید، اینطور نیست؟

اینجا ما به شما نکات و توصیه‌هایی را می‌گوییم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بیشتری بهره را از جلسه ماساژ خود ببرید.

 

بعد از ماساژ آب بنوشید

نمی‌توانم آن قدر که اهمیت دارد روی این مورد تاکید کنم. همه ما می‌دانیم که درصد زیادی از بدن را آب تشکیل داده (بین ۵۰ تا ۷۵ درصد، به طور میانگین حدود ۶۰% بدن بزرگسالان). همچنین می‌دانیم که دریافت ماساژ می‌تواند به تخلیه بعضی از مواد سمی درون بدنمان کمک کند.

 

ارتباط این موضوعات چیست؟

آب آن چیزی است که به بدن کمک می‌کند این مواد سمی از بدن خارج شوند. ماساژ به افزایش گردش خون و لنف در بدن کمک می‌کند. خون شما برای جریان داشتن و انجام وظیفه خود یعنی انتقال اکسیژن و مواد مغذی به عضلات، دستگاه‌ها و سایر بافت‌ها، نیاز به آب دارد. همچنین به دور کردن محصولات اضافی که توسط سلول‌های این نواحی تولید شده‌اند نیز کمک می‌کند. در حالی که سیستم لنفاوی شما مسئول حفظ سیستم ایمنی است، به از بین بردن مواد سمی نیز کمک می‌کند. این سیستم به عنوان یک سیستم انتقال سیال بین سلول‌ها و جریان خون عمل می‌کند.

بدون آب کافی، سیستم لنفاوی آهسته و کند می‌شود و وظایفش را به درستی انجام نمی‌دهد. این موضوع می‌تواند به ایمنی پایین و همچنین درد و خستگی ناشی از ساخته شدن این مواد سمی در بدن منجر شود.

از دست دادن آب بدن بعد از ماساژ

طبیعی است که بعد از ماساژ نیاز داشته باشید به طور مکرر به دستشویی بروید، چرا که افزایش گردش لنف به بدن در از بین بردن هرگونه ماده سمی تولید شده کمک می‌کند. پس این یک نشانه خوب است. اما می‌تواند به این معنا هم باشد که شما در حال از دست دادن آب بدنتان هستید، پس نیاز دارید که برای تداوم این چرخه آب از دست رفته را جایگزین کنید. وقتی می‌گوییم که باید بعد از ماساژ آب بنوشید، یعنی مقداری بیشتر از مقدار عادی و روزانه خود آب بنوشید. یک یا دو لیوان آب بیشتر می‌تواند به بدنتان کمک کند از تمام مواد سمی آزاد شود و به مدت طولانی‌تر احساس خوب داشته باشد.

 

آب؟ چای؟ قهوه؟

همچنین در نظر داشته باشید که آب موجود در یک لیوان چای، قهوه یا نوشیدنی بدون گاز، کار یک لیوان آب اضافی را انجام نمی‌دهد. در حقیقت ما توصیه می‌کنیم که بعد از ماساژ از نوشیدن این موارد اجتناب کنید.  در صورت مصرف کافئین، بیشتر از آنچه که مایعات وارد بدنتان کنید، مایعات از دست می‌دهید. پس به جای کمک به تخلیه مواد سمی، مایعات درون آن‌ها سریع‌تر از آب از این سیستم عبور خواهند کرد و عملا به سیستم لنفاوی و گردشی بدن کمکی نخواهد کرد. در حقیقت بخاطر اینکه نمی‌گذارند بدن به طور موثر آب جذب کند، حتی کاری ضد آن انجام می‌دهد و در نتیجه بدنتان برای خلاص شدن از مواد سمی دچار مشکل خواهد شد.

 

قبل و بعد از ماساژ غذا بخورید

بله، یک غذای سبک همراهتان داشته باشید و بعد از ماساژ بخورید. بخاطر اینکه ماساژ به سیستم گردش بدن سرعت می‌دهد، سایر عملکردهای بدن هم افزایش پیدا می‌کنند؛ از جمله سیستم گوارش. آیا تا به حال بعد از ماساژ احساس سرگیجه کرده‌اید؟ این می‌تواند به این دلیل باشد که بدنتان نیاز به سوخت برای حرکت و فعالیت دارد. البته که بخاطر از دست رفتن آب بدن، خواب‌آلوده بودن یا پایین آمدن فشار (بخاطر آرامشی که ماساژ به بدن می‌دهد) هم باشد. اما نیاز به منبع انرژی و دریافت آن از یک غذای سبک در ابتدای این لیست قرار دارد.

 

با این حال، ما توصیه نمی‌کنیم که برای مقابله با این موضوع دقیقا قبل از شروع جلسه ماساژ وعده غذایی سنگین بخورید. عمدتا بخاطر اینکه احتمالا احساس ناراحتی به شما خواهد داد – دراز کشیدن روی شکمی که پر از غذاست و کسی که از بالا بر آن فشار وارد می‌کند به نظر جذاب نمی‌آید! باز هم، یک وعده غذایی سبک حدود یک ساعت قبل از ماساژ می‌تواند مفید باشد. اگر بعد از ماساژ یا حتی در حین ماساژ دچار سرگیجه یا گرسنگی شدید می‌شوید، عمل کردن به این توصیه ارزش امتحان کردن را دارد.

 

استراحت کنید

تا الان مدتی را استراحت کرده‌اید، احساس آرامش دارید، عضلاتتان آزادتر هستند و حس راحتی زیادی دارید. رفتن به محل کار یا بیرون رفتن و گشتن در شهر، هیچ کدام گزینه‌های مناسبی در این وضعیت برای شما نیستند. البته که بعضی مواقع این کار اجتناب ناپذیر است، اما سعی کنید ماساژ خود را برای ساعتی رزرو کنید که می‌دانید بعد از آن یک راست به خانه می‌روید. پاهایتان را دراز کنید، کتابی بخوانید، تلویزیون ببینید، چرتی بزنید یا هرکار دیگری که به تداوم احساس خوب شما کمک کند و باعث طولانی‌تر شدن این احساس راحتی و آرامش در شما شود. به بدنتان گوش کنید. اگر احساس می‌کنید نیاز به خواب دارید، بخوابید. اگر نیاز دارید که روی مبل دراز بکشید، این کار را انجام دهید. اخیرا روی عضلات شما کار شده و آن‌ها تحت ماساژ قرار گرفته اند، دقیقا مثل یک کار سنگین. به همین دلیل است که نیاز به زمانی  برای بازیابی، اصلاح و تنظیم مجدد خودتان دارید.

 

ورزش بعد از ماساژ؟ نه

ما همچنین پیشنهاد می‌کنیم که هیچ فعالیت شدید فیزیکی بعد از ماساژ انجام ندهید. رفتن به باشگاه ورزشی یا دویدن هم گزینه‌های مناسبی در این شرایط نیستند. یادتان باشد که عضلاتتان به تازگی تمرین داشته‌اند (مخصوصا زمانی که ماساژ بافت عمیق انجام می‌دهید) و نیاز به زمانی برای بازیابی دارند. از آنجایی که عضلاتتان کشیده‌شده و کار کرده‌اند، اگر تمرین شدید و سخت انجام دهید در معرض خطر آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرید. حتی مهم‌تر از آن، شما تازه زمانی را صرف خودتان و ایجاد احساس خوب در خود کرده‌اید، به خودتان شانس لذت بردن از این احساس را بدهید. می‌توانید روز بعد از ماساژ به برنامه ورزشی یا تمرینی خود برگردید

 

دوش بگیرید

 

چه چیزی می‌تواند بهتر از درازکشیدن در یک وان آب گرم باشد؟ بگذارید جواب این سوال را من بدهم: دراز کشیدن در یک وان آب گرم بعد از ماساژ! این کار می‌تواند در راستای توصیه بالا در ارتباط با استراحت کردن، اجازه بدهد بعد از ماساژ بازهم زمان بیشتری را صرف خودتان کنید، از دغدغه‌های دنیای بیرون آزاد باشید و اجازه دهید بدنتان کاملا آرامش پیدا کند. اضافه کردن نمک حمام به وان می‌تواند به تسکین هرگونه درد و ناراحتی کمک کند. منیزیم موجود در نمک حمام از طریق پوست جذب خواهد شد در حالی که آب گرم کمک می‌کند رگ‌های خونی شما باز شوند و در نتیجه گردش خون در بدنتان افزایش پیدا کند. شما می‌توانید نمک حمام را به راحتی در بسیاری از سوپرمارکت‌ها یا عطاری‌ها با قیمت منطقی پیدا کنید. اما اگر نمک حمام ندارید، حمام آب گرم به تنهایی هم می‌تواند معجزه کند و حتی اگر وان هم ندارید، دوش گرفتن با آب گرم به همان اندازه معجزه‌آسا خواهد بود.

 

آب گرم

حواستان باشد که کلمه «گرم» اینجا خیلی مهم است؛ حمام با آب داغ ممکن است التهاب را افزایش دهد که کاری خوبی برای بعد از ماساژ نیست. اگر با التهاب (شامل تورم) مشکل دارید، باید به جای آن نواحی مورد نظرتان را خنک کنید. از یک بسته یخ (که در یک لایه پارچه پیچیده شده) استفاده کنید و آن را به مدت ۱۰ دقیقه برروی نواحی ملتهب یا متورم قرار دهیدو سپس به مدت ۱۰ دقیقه بردارید. سرما باید به کاهش درد و التهاب، با بی‌حس کردن آن بخش، کمک کند. می‌توانید از فرآیند را بازهم تکرار کنید اما حتما بین آن‌ها استراحت بدهید. سرما رگ‌های خونی را منقبض خواهد کرد که به کاهش جریان خون و در نتیجه التهاب و تورم در آن بخش از بدن کمک می‌کند. اگر به مدت طولانی بسته یخ را روی قسمت آسیب‌دیده بگذارید، بدن به تاثیرات سرما پاسخ مقابله‌ای می‌دهد و رگ‌های خونی را بازتر می‌کند تا خون را به جریان بیندازد؛ دقیقا خلاف آنچه که سعی در انجامش داریم.

 

از هر احساسی استقبال کنید

هم در طول ماساژ و هم بعد از ماساژ، احتمالا چندین احساس مختلف را تجربه خواهید کرد. از آنجایی که بدن آرامش پیدا می‌کند، طبیعی است که بسته‌های احساسی که تا آن زمان حمل کرده‌ایم را رها کند. در حالی که ممکن است احساس سربلندی، سرزندگی و پرانرژی بودن داشته باشید، زمان‌هایی هم وجود دارد که نیاز به گریه کردن خواهید داشت. این موضوع نه تنها اشکالی ندارد، بلکه حتی طبیعی هم هست. استرس طولانی مدت و مداوم کارهای دیوانه‌کننده‌ای با بدن ما می‌کند، از جمله ترشح هورمون‌ها، و این موضوع در احساسات ما نمایان می‌شود. ماساژ به سیستم عصبی پاراسمپاتیک اجازه عمل می‌دهد و این موضوع به کاهش سطح هورمون‌های استرس (آدرنالین و کورتیزول) کمک می‌کند و سطح دوپامین و سروتونین را در بدن افزایش می‌دهد

 

حس خوب در فضا پخش می‌شود

هورمون حس خوب، یعنی اکسی‌توسین، نیز بخاطر ارتباط پوست با پوست در طی ماساژ ترشح می‌شود که مسئول احساس خوشحالی، سبکی، دوستی و سرزندگی است (به عنوان هورمون بغل یا عشق هم شناخته می‌شود)، حتی می‌توانید ببینید که این هورمون در فضا منتشر می‌شود و باعث می‌شود بتوانید حال اطرافیانتان را بهتر کنید. اما همین موضوع هم می‌تواند باعث شود که بخواهیم از خوشحالی گریه کنیم و این به این دلیل است که زمانی که موانع استرس از بین می‌روند، به راحتی می‌توانیم متوقف شویم و به خودمان اجازه دهیم احساساتی که تا الان نگه داشته بودیم (و حتی شاید نمی‌دانستیم که چنین احساسانی داشته‌ایم!) را بروز دهیم. این خیلی موضوع خوبی است و می‌تواند در نهایت به شما احساس بهتری بدهد؛ همه ما همیشه نیاز به خوشحالی داریم. با آن نجنگید، فقط بگذارید اتفاق بیفتد.

 

به عکس‌العمل‌های بدنتان بعد از ماساژ توجه کنید.

آیا تا به حال بعد از ماساژ احساس درد در عضلات خود داشته‌اید؟ یا شاید روز بعد این حس را تجربه کرده‌اید؟ این هم عادی است. بیشتر از همه بعد از ماساژ بافت عمیق شایع است اما می‌تواند بعد از ماساژهای آرام‌تر نیز اتفاق بیفتد. به یاد داشته باشید که ما از طریق ماساژ برروی عضلات کار می‌کنیم و یعنی که ماساژ نوعی تمرین منفعلانه است. به همین دلیل، زمانی که عضلات بیش از حد کشیده می‌شوند، می‌توانند رگ‌های خونی در این نواحی را محدود کنند. در طول زمان، این موضوع از عملکرد موثر سیستم گردش بدن در تخلیه ضایعات ومواد سمی از این نواحی جلوگیری می‌کند و ممکن است در این بخش تجمع رخ بدهد و باعث درد شود.  زمانی که این انقباض و گرفتگی را آزاد می‌کنید، خون می‌تواند شروع به تخلیه این مواد سمی کند اما همچنان کمی احساس کوفتگی خواهید داشت، مثل زمانی که تمرین ورزشی انجام می‌دهید.

 

در نهایت

هرکدام از این نکات کوچک می‌تواند به شما کمک کند از هر درمانی بیشترین بهره را ببرید. مهمتر از همه، کمک می‌کند که از فواید آن برای مدت طولانی‌تر استفاده کنید. آخرین نکته‌ای که باید در ذهن داشته باشید این است که در صورت لزوم با درمانگرتان صحبت کنید. اگر سوالی، نگرانی خاصی یا موضوع خاصی دارید به او بگویید. اگر اتفاق جدیدی درباره سلامتی یا بدنتان رخ داده، چه خوب و چه بد، ماساژ درمانگر شما باید از آن مطلع باشد تا بتواند بهترین درمان را با توجه به شرایط جدید به شما ارائه دهد تا بتوانید از ماساژ تا حد ممکن بهره ببرید