ماساژ فرم‌دهی: یک تکنیک ماساژدرمانی برای سلولیت و فرم‌دهی بدن و صورت

تقریبا همه ما درباره مزایای مختلف ماساژ شنیده‌ایم؛ اما آیا درباره یک تکنیک قوی ماساژ که برای فرم‌دهی بدن استفاده می‌شود هم شنیده‌اید؟ در این مطلب درباره ماساژ فرم‌دهی یا همان لیپوساژ بیشتر یاد می‌گیریم و متوجه کاربردها و انواع آن می‌شویم.

 

ماساژ فرم‌دهی برای اضافه‌وزن و چاقی

باتوجه به بررسی سلامت و تغذیه ملی آمریکا در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴

از هر سه بزرگسال، بیشتر از یک نفر دچار اضافه وزن است

ازهر سه بزرگسال، بیشتر از یک نفر دچار چاقی است

از هر سه بزرگسال، بیشتر از دو نفر یا اضافه وزن دارد یا چاق است

حدود ۸ درصد بزرگسالان دچار چاقی مفرط هستند

از هر ۶ کودک (بین ۲ تا ۱۹ سال)، حدود یکی از آن‌ها دچار چاقی است.

 

حالا موضوع اصلی چیست؟

بیش از ۷۰% جمعیت بزرگسال در ایالات متحده یا اضافه وزن دارند یا چافی؛ این یعنی تعداد زیادی از مشتریان ماساژ از اضافه وزن بدن رنج می‌برند، چیزی که نه تنها بر سلامت فرد، بلکه بر تصویرش از خود، اعتماد به نفس و وضعیت کلی او نیز تاثیر می‌گذارد.وقتی که درباره مشکلات سلامتی که با ماساژ قابل درمان هستند صحبت می‌کنیم، ذهن ما بیشتر از همه به سمت آسیب‌های حاد، درد مزمن عضله، مشکلات ساختاری و از این قبیل می‌رود. اما معمولا ماساژ را به‌عنوان ابزاری برای کاهش وزن یا فرم‌دهی بدن نمی‌بینیم. در نتیجه ممکن است از شنیدن درباره لیپوساژ و کاربردهای آن شگفت‌زده شویم؛ تکنیک ماساژی مخصوص فرم‌دهی بدن که سلولیت را هدف قرار داده و چربی اضافه را کاهش می‌دهد

ماساژ فرم‌دهی چیست؟ آیا جایی در فعالیت‌های ماساژ دارد؟ در این مطلب ما درباره اصولی که در ماساژ فرم‌دهی و لیپوساژ استفاده می‌شود را بررسی می‌کنیم.

 

سلولیت چیست؟

قبل از اینکه وارد بحث لیپوساژ شویم، بهتر است بدانیم که سلولیت چیست؛ چرا که ماساژ فرم‌دهی این مشکل زیبایی بدقلق را هدف قرار می‌دهد.درک ما از سلولیت و دلایل ایجاد آن در سال‌های اخیر کامل‌تر شده. امروزه، عموما سلولیت را به‌عنوان نتیجه کشیدگی پیوندهای فیبری زیر پوست می‌شناسند. از آنجا که بخاطر وجود بافت‌های همبند کشیده‌شده و ناصاف چربی اضافه می‌تواند به زیر پوست فشار بیاورد، ظاهر سلولیت بدتر به نظر می‌آید.اما اضافه وزن تنها دلیل به وجود آورنده سلولیت نیست؛  قطعا خانم‌هایی هم هستند که با وجود وزن متناسب همچنان سلولیت دارند. به همین دلیل کاهش وزن در اغلب مواقع برای از بین بردن سلولیت کافی نیست و فقط گاهی در کاهش ظهور سلولیت تاثیر کمی دارد.

ماساژ فرم ‌دهی چیست؟

در حالی که معمولا افراد برای کاهش سلولیت به کرم‌های پوست و سایر محصولات روی می‌آورند، بسیاری از این درمان‌ها موثر نیستند. اما آیا ماساژدرمانی می‌تواند در کاهش ظهور سلولیت موثر باشد؟

لیپو (Lypo/Lipo) پیشوند لاتین به معنای چربی است؛ همانطور که در زیست‌شناسی به چربی، لیپید گفته می‌شود. حتی بسیاری از افراد با مفهوم لیپوساکشن (liposuction) نیز آشنایی دارد که در واقع یک جراحی برای از بین بردن چربی اضافه در بدن است. در نتیجه لیپوساژ یک تکنیک ماساژ است که برای کاهش ظهور چربی بدن به کار گرفته می‌شود و سیستم لنفاوی، سیستم گردش خون، ماهیچه، پوست و غیره را درگیر می‌کند.

پروتکل ماساژ فرم ‌دهی

حالا زمان آن است که ببینیم لیپوساژ یا همان ماساژ فرم‌دهی چطور کار می‌کند

لیپوساژ سه منطقه مشخص را هدف قرار می‌دهد:

منطقه ۱: نواحی پایینی بدن شامل ران‌ها، استخوان‌های سرینی، بخش پایین شکم و باسن. هدف ماساژ فرم‌دهی در این نواحی کاهش سایز، بهبود گرفتگی ماهیچه و پوست و سیستم لنفاوی بدن است.

منطقه۲: کمر، قفسه سینه، گردن، بخش بالایی شکم و بازوها. نتیجه مورد انتظار لیپوساژ در این نواحی نیز کاهش سایز و بهبود جریان لنفاوی است.

منطقه ۳: سر، صورت و گردن. هدف لیپوساژ در این نواحی عموما بهبود گرفتکی‌ها و ظاهر عضلات است.

بخاطر اینکه نتایج مورد انتظار درمان‌های مربوط به نواحی ۱ و ۲ مشابه است، باید شیوه‌های درمانی به‌کارگرفته شده در این نواحی نیز مشابه باشد. تکنیک‌های استفاده شده برای این نواحی شامل ماساژ میان بافتی، اعمال فشار، رولینگ پوست و غیره است. در همین حال، تکنیک‌های منطقه ۳ باید از ماساژ بافت عمیق استفاده کنند و برروی خشکی لنفاوی اطراف گردن و گلو متمرکز شوند.

 

ویژگی اصلی ماساژ فرم‌دهی

به بیان دیگر، ماساژ فرم‌دهی ابزار یک شبه برای تاثیر بر اضافه وزن یا سلولیت نیست و طراحی نشده تا معجزه کند. از آنجایی که جمع‌کردن وزن اضافی، ایجاد سلولیت و تمام مشکلات دیگر زمان زیادی برده، پس از بین بردن آن‌ها نیز نیازمند صرف زمان مشابه است. در واقع ایجاد توده عضله‌ای، از دست دادن وزن، کاهش کلسترول و غیره  به اندازه ایجاد خود مشکلات زمان می‌برند. این موضوع درباره تغییرات در رژیم ، ترکیب برنامه ورزشی جدید در برنامه روزانه یک فرد یا استفاده از تکنیک‌هایی مثل ماساژ فرم‌دهی برای بهبود ظاهر فرد غذایی نیز صادق است. در هر حال، طرفداران ماساژ فرم‌دهی عموما پیشنهاد می‌کنند که این روش در روش‌های درمانی جامع استفاده شود. به بیان دیگر، بهترین حالت ماساژ فرم‌دهی زمانی است که با یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی، ورزش منظم و این موارد ترکیب شود. هرچه بیشتر مراقب بدن خود باشید، ماساژ فرم‌دهی برایتان موثرتر خواهد بود.

ماساژ فرم‌دهی صورت

اما باید بدانید که ماساژ فرم‌دهی برروی صورت نیز انجام می‌شود. در ادامه کمی در مورد این نوع ماساژ فرم‌دهی و فواید آن صحبت می‌کنیم.

درباره ماساژ فرم‌دهی صورت

در صورت انسان ۴۳ ماهیچه وجود دارد که برای خنده، اخم و ابراز احساسات و حالات دیگر استفاده می‌کنیم. هرزمان که ما استرس یا تنش حس می‌کنیم بعضی از این ماهیچه‌ها فشرده می‌شوند و در طول زمان طولانی کشیده‌شده و انعطاف خود را از دست می‌دهند. هرچه سن ما بالا می‌رود، این فشردگی بیشتر نمایان می‌شود تا زمانی که کاملا شکل صورت ما را تغییر می‌دهد. ماساژ فرم‌دهی صورت یک جایگزین طبیعی برای متدهای تهاجمی از بین بردن چین و چروک صورت است. عامل منحصر به فرد بودن این ماساژ این است که تاثیرات مثبت آن نه تنها برروی پوست، بلکه بر ماهیچه‌های صورت نیز قابل مشاهده است. فرم‌دهی نوع خاصی از تکنیک‌های ماساژ است که به نام کشیدن پوست بدون جراحی نیز نامیده می‌شود و تاثیرات آن در بسیاری از مواقع شبیه به کشیدن پوست صورت با عمل جراحی است. روند این کار به پوست اجازه کشیده شدن می‌دهد، عضلات صورت را تقویت می‌کند، خون را در صورت به جریان می‌اندازد و چین و چروک‌های صورت را کاهش می‌دهد. برای مبارزه با نشانه‌های پیری، ماساژ فرم‌دهی صورت چندکار انجام می‌دهد.

 

ماساژ فرم‌دهی صورت چطور عمل می‌کند؟

اول از همه

این ماساژ همه عضلات صورت را درگیر می‌کند تا از هرگونه گرفتگی رها شوند و به وضعیت و شکل اصلی خود برگردند. در طول ماساژ باید حس کنید که ماسور تقریبا ماهیچه‌ها را از استخوان جدا می‌کند و دوباره به آن می‌چسباند. به همین دلیل است که بعد از چند جلسه، تغییر محسوسی در شکل صورت خود حس خواهید کرد. تاکید ما این است که حتما ماسورهای باتجربه و با آگاهی این کار را انجام دهند، چرا که کار عمیق برروی ماهیچه‌های صورت توسط افراد بی‌تجربه ممکن است خطرات جدی به‌دنبال داشته باشد.

 

در دومین مرحله

ماساژ فرم‌دهی صورت برروی ریزترین ماهیچه‌های صورت کار می‌کند؛ مثل سایر ماهیچه‌های بدن، این کار باعث می‌شود صورت شما نیرومندتر و لاغرتر به‌نظر برسد و همچنین شکل صورت را نیز بهبود می‌بخشد.

 

در آخرین مرحله

ماساژ فرم‌دهی صورت آب اضافی را به گره‌های لنفاوی منتقل می‌کند؛ جایی که می‌تواند به صورت طبیعی از بدن خارج شود. این کار تاثیر سریعی بر کاهش پف صورت و رنگ صورت می‌گذارد و بعد از چند جلسه درمان، به حفظ تخلیه لنفی سالم و طبیعی صورت کمک می‌کند.

 

چه کسی می‌تواند تحت این ماساژ قرار بگیرد؟

هریک از ما در هر سنی که باشیم، علائمی از پیری را در صورت خود مشاهده می‌کنیم. به‌طور کلی، ماساژ فرم‌دهی صورت می‌تواند از اواسط دوره ۲۰ تا ۳۰ سالگی، یا از زمانی که ضعف و افتادگی عضلات صورت نمایان می‌شوند، شروع شود. و البته که توصیه می‌شود همراه با ماساژ فرم‌دهی صورت از درمان‌های ضدپیری نیز استفاده شود.

چرا این ماساژ از سایر گزینه‌های تهاجمی بهتر است؟

امروزه همه ما به دنبال رضایت فوری هستیم – که البته می‌دانیم که خوب هم نیست. به همین دلیل است که روش‌های تهاجمی و نیمه تهاجمی زیادی گسترش یافته‌اند. برای کشیدن پوسن، شما می‌توانید با رویه‌هایی مثل تزریق فیلرها به نتایج تقریبا خوبی بگیرید، اما اجازه دهید این روش‌ها را با روش‌ ماساژ فرم‌دهی صورت مقایسه کنیم

اولین دلیل اینکه هزینه یک سرنگ فیلرها تقریبا به اندازه چند جلسه ماساژ فرم‌دهی صورت است؛ اما نتیجه روش اول ناپایدار است: اغلب فیلرها تنها ۶ ماه تا یک سال دوام دارند در حالی که نتیجه ماساژ طولانی مدت است و در حافظه ماهیچه باقی می‌ماند.

مورد بعدی هم اینکه با استفاده از فیلرها شما به خودتان آسیب می‌زنید؛ ماهیچه‌های صورت شما به سمت ضعیف‌شدن پیش می‌روند، چرا که بخاطر تاثیرات این فیلرها شما به مدت طولانی نخواهید توانست از آن‌ها استفاده کنید. درحالی که با ماساژ فرم‌دهی صورت شما از توانایی‌های طبیعی بدنتان استفاده خواهید کرد. این ماساژ باعث کار کردن ماهیچه‌های شما می‌شود و در نتیجه نتایج طبیعی و طولانی مدت هم به‌دنبال خواهد داشت.

 

فواید ماساژ فرم‌دهی صورت

ماساژ فرم‌دهی صورت، با مبارزه با عوامل موثر در پیرشدن، می‌تواند به پوست صورت شما شفافیتی ببخشد که همیشه آرزویش را داشتید. تخلیه لنفاوی که با ماساژ فرم‌دهی صورت ایجاد می‌شود مواد سمی پوست شما را از بین می‌برد و باعث می‌شود دیگر خبری از ظاهر پف‌دار و ملتهب معمول در پیری نباشد. همچنین این ماساژ می‌تواند تنش ماهیچه‌ها را از بین ببرد و این مهمترین مزیت آن برای شما خواهد بود – پوست نرم‌تر، از بین رفتن خطوط صورت و کاهش چروک‌های صورت و گردن. اگر از ماساژ فرم‌دهی صورت به طور منظم استفاده کنید، پوست شما کشیده‌تر، سفت‌تر، صاف‌تر و آرام‌تر خواهد شد.

 

مزایای ماساژ فرم‌دهی صورت به طور کلی موارد زیر هستند:

به تاخیر انداختن پیری

تاثیر بر کشیدن پوست

افزایش گردش خون و تخلیه لنفاوی

از بین رفتن چین و چروک‌های کوچک اطراف چشم، سیاهی دور چشم و پف صورت