چگونه از ماساژ برای تسکین یبوست استفاده کنید

یبوست یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در سراسر جهان است که می‌تواند افراد در تمامی سنین، از نوزاد تا بزرگسال را درگیر کند. اما ماساژ یکی از روش‌های طبیعی برای تسکین و حتی درمان این بیماری است و افراد می‌توانند حتی با انجام ماساژ برروی خود از یبوست رهایی پیدا کنند.

 

​​​​​​​​یبوست چیست؟

یبوست زمانی رخ می‌دهد که حرکات روده شما کمتر از حالت عادی تکرار شوند (‏کم‌تر از سه بار در هفته) ‏و یا دفع برای شما مشکل باشد. این کاهش در حرکات روده می‌تواند چندین هفته یا بیشتر طول بکشد. گاهی اوقات مدفوع شما می‌تواند سخت و خشک باشد.

آیا ماساژ می‌تواند به تسکین یبوست کمک کند؟

ماساژ منظم می‌تواند با کمک به آزاد کردن گاز و ضایعات بدن، یبوست را تسکین دهد. همچنین ممکن است به درمان هر بیماری زمینه‌ای و یا مرتبط با آن نیز کمک کند. برای مثال ماساژ منظم می‌تواند باعث کاهش استرس شود و به نوبه خود درد مرتبط با سندروم روده تحریک‌پذیر را کاهش دهد.به طور خاص، ماساژ شکمی برای یبوست مفید است اما ممکن است انواع دیگری از ماساژ نیز بر درمان این بیماری موثر باشند.شما می‌توانید از روغن‌های کرچک، آرگان و یا روغن نارگیل برای این ماساژ استفاده کنید.

 

 ماساژ شکم برای تسکین یبوست

تحقیقات نشان می‌دهند که ماساژ شکم می‌تواند در درمان یبوست مزمن موثر باشد. مطالعات نشان داده‌اند که این ماساژ می‌تواند:

فراوانی حرکات روده را افزایش دهد

زمان ترانزیت کولون را کاهش دهد

درد و ناراحتی را تسکین ‌دهد

تحقیقات هم چنین نشان‌داده‌اند که ماساژ شکم انقباضات ماهیچه‌ای که به شروع حرکت روده در افراد با ایلئوس بعد از عمل جراحی کمک می‌کند را تحریک می‌کند. این کمبود موقت حرکت روده‌ها است که می‌تواند منجر به انسداد روده شود.

ماساژ روده برای تسکین یبوست

از ماساژ روده گاهی به عنوان ماساژ عمیق شکمی یا ماساژ‌ اندام داخلی نیز یاد می‌شود. ماساژ درمانگران ادعا می‌کنند که ماساژ روده می‌تواند برای موارد زیر به کار برود:

از بین بردن گاز، انسداد و مواد زائد بدن

کاهش مایع شکمی

بهبود سلامتی گوارش کلی

در نهایت

​​​​​​​​شما می‌توانید با تغییر سبک زندگی، اکثر موارد خفیف یبوست را درمان کنید. مقدار زیادی آب بنوشید، ورزش کنید و مصرف فیبر خود را افزایش دهید. ممکن است بخواهید به انجام ماساژ منظم برای جلوگیری از یبوست در آینده نیز ادامه دهید.حواستان به حرکات روده‌هایتان باشد تا به محض شروع، متوجه عود کردن یبوست بشوید. همچنین می‌توانید سعی کنید یک دفترچه از تاریخچه غذاهایی که خورده‌اید داشته باشید تا بتوانید ببینید رژیم غذایی شما چطور بر حرکات روده‌تان تاثیر می‌گذارد.